ارزش یا قیمت؟

این را کم ندیده‌ام که خیلی‌ها ارزش را در قیمت ببینند. از نظر من چیزی که نشانگر ارزش است ربطی به ضرب و تقسیم و اعداد و ارقام ندارد، ارزش شاید در ذات یک چیز باشد نه در عرضۀ بیرونی‌ای که به ما دارد. چیزهایی که در دنیای امروزی باارزش شمرده می‌شوند شاید تکه‌هایی از الماس باشند، یک پلی‌استیشن5 یا هر چیز اینچنینی‌ای که گران قیمت است.

ارزش حقیقی در نظر من قیمتی است که خودمان به چیزهای مختلف می‌دهیم.


در یک آزمایش از افراد مختلف خواسته بودند که طبق الگوهای اوریگامی به طرحی از پیش تعیین شده برسند و بعد از آها خواسته بودند که به کالایی که تولید کرده‌اند قیمت بدهند و اکثرا ارقام پایینی را گفته بودند.
در ادامۀ همان آزمایش به همان افراد گفته بودند حالا بدون داشتن الگو شروع به خلق کردن یک اثر کنید و افراد بعد از وقت گذاشتن به مقداری چند برابر قیمتی که با کالای خلق شدۀ خود داده بودند را هم چند برابر کرده بودند.

مسئلۀ عجیب در این مسئله این بود که آثار خلق شده در مرحلۀ دوم سطح کیفی کمتری داشته‌اند اما افراد برای آنها قیمت بالاتری در نظر می‌گرفتند. ارزش‌های حقیقی هم در زندگی همینطور هستند.


لزومی ندارد دست بر چیزهای گران قیمت بگذارید تا ارزشمند باشند، ارزش در این است که احساسی از شما صرف یک انتخاب شود. یعنی با دل و جان انتخاب کنید، برایش وسواس به خرج دهید، گوشه‌اش را به شیوۀ منحصر به فرد خود تزئین کنید یا حتی می‌توانید جمله‌ای خاص را نثار دیگری کنید و به اعتقاد من ارزش این می‌تواند از گران‌قیمت‌های مختلف بیشتر باشد.( نه قیمتش)

این جمله را چند روز پیش هم نقل کردم و از نو تکرارش می‌کنم و فکر می‌کنم خلاصه‌ای از تمام حرفم را در خود جا داده باشد:

بگذار بزرگی در نگاه تو باشد، نه در آنچه که به آن می‌نگری.

“آندره ژید”

 

 

2 thoughts on “ارزش یا قیمت؟

  1. اباصالحِ عزیزم؛
    از خوانش جهان بینی غنی تو لذت می برم.
    خلق ارزشمنده. در واقع تنها خلق کردنه که ارزشمنده. یه بار نوشتم: سعادت یعنی شادی و لذت پایدار. اما کدام لذت پایدار است به جز لذت خلق کردن؟
    اشاره ای که به جمله ی آندره ژید کردی هم بسیار به جا بود. بذار به همین بهونه نظرت رو به این ضرب المثل مهم که پدر جد این جمله ی آندره ژیده جلب کنم:
    “Beauty is in the eye of the beholder”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *