اهمیت حقیقت در جذب مخاطب

برای اینکه بتوانی چیزی را به دیگران یاد بدهی اول خودت باید آن را بلد باشی.

این جمله را این روزها خیلی با خودم تکرار می‌کنم، دقیق‌تر اگر بگویم هر بار که می‌خواهم پست بگذارم، می‌آید و نقش می‌بندد جلوی افکارم.

اصلا نیازی نیست مسئله را کش بدهم و ربطش بدهم به فلان تحقیقی که در فلان دانشگاه صدر جدولی دنیا ثبت شده است، همین که به آمار و ارقام اینستاگرام و سایتم نگاه می‌کنم همه چیز به خوبی آشکار است.

فکر می‌کنم اولین چیزی که می‌تواند مخاطب را در کنار محتوا نگه دارد این است که احساس کند محتواگر کاری که می‌خواهد انجام دهد را بلد است و الکی رنگ و لعاب اضافی نمی‌بندد به محتوایش.

این روزها در نوشتن سعیم بر این است که ایده‌هایم را از زندگی خودم بردارم. ایدۀ همین یادداشت را هم از پاسخ یک دوست به سوالم برداشته‌ام.

برای من اینطوری است که اگر کسی آگاهی‌اش را در موضوعی خاص ثابت نکند شنوندۀ حرف‌هایش نیستم. اقتداری که آدم در تخصص خودش دارد هیچ شباهتی به تقلیدش در دیگر عرصه‌ها نیست. اصلا آدم اگر بداند قرار است دروغ بشنود ترجیح می‌دهد که هیچ چیز نشنود.

یاد حرفی از چخوف افتادم که می‌گوید:
اگر می‌خواهی روی هنرت کار کنی روی زندگی‌ات کار کن.

تولید محتوا هم همینطور است، باید روی زندگی‌ات کار کنی تا محتوایت ارزشمند شود. باید به گوشه کنار خاطراتت رجوع کنی و از آموخته‌هایت بگویی. باید از تجربه‌های خوب و بدت بگویی و از چیزهایی که یادت داده‌اند. باید سراسر چشم شوی در برابر زندگی تا بتوانی شیره‌اش را بمکی و یک حقیقت را تبدیل به ایده کنی.

دفتری دارم مخصوص جمله قصارهایی که به ذهنم می‌رسند، یک بار نوشته بودم:
مردم بعد از دیدن هر فیلم بازیگرها را تشویق می‌کنند اما همه عاشق شخصیت حقیقی آنها می‌شوند، نه نقش‌شان در فیلم.

و فکر می‌کنم از این به بعد این جمله را هم بیشتر باید با خودم تکرار کنم و سعی کنم اگر قرار است نقشی را هم بازی کنم نقش خودم باشد.

آخر حرفم را اگر بخواهم بگویم این است:

حقیقی بودن شما است که مخاطب را پابند محتواتان می‌کند. اول به این دلیل که یک درس حقیقی می‌آموزد دوم به این دلیل که احمق پنداشته نمی‌شود.

2 thoughts on “اهمیت حقیقت در جذب مخاطب

  1. منِ کوچک حقیقی خیلی با شکوه‌تر از منِ بزرگ دروغین است!
    (عجب جمله‌ی قابل تاملی گفتم😅)
    خوب نوشتی اباصالح عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *