تفکر کافی نیست، باید انجام دهید

مدت‌ها بود که در اینستاگرام فعالیت خاص و به خصوصی نداشتم یا اگر هم بود زیاد به دلم نمی‌نشست. مدتی هم که از همه جا گریخته بودم و تنها به سایت پناه آورده بودم.

با خودم زیاد فکر کرده بودم که چطور شروع کنم فعالیتم را و نقشه‌های مختلف چیده بودم اما نقشه کشیدن کافی نیست، باید دست به عمل زد.

یاد دیالوگ یک فیلم افتادم که برایم قابل تأمل بود:
تنها نقشه‌ای که شکست نمی‌خورد، نقشه نداشتن است.

با این حرف تا حدودی موافقم، دقیق‌تر اگر بگویم تا آنجایی که باعث نمی‌شود بزنی زیر کاسه کوزۀ زندگی‌ات و به گندش بکشی. اینکه بخواهیم زندگی را با منطقی ریاضی‌مانند پیش ببریم کار دیوانه‌واری است اما اینکه افسارش را رها کرده و بگذاریم به این سو و آن سو بکشاندمان هم اشتباهی است بدتر از آن.

یک جای دیگر جمله‌ای خواندم که شاید مکمل حرف قبل باشد:
اگر همیشه بدون برنامه پیش روید، برای شکست برنامه‌ریزی کرده‌اید.

این خیلی حائز اهمیت است که هر کاری را به چه مقدار انجام دهیم. اگر دیوانه‌وار مشغول تفکر شوید و قید عمل را بزنید عملاً در جا زده‌اید و اگر کورکورانه فقط کاری کنید تا که کاری کرده باشید به دست خود قبر خود را کنده‌اید.

لازم نیست همیشه همه چیز را مو به مو بدانید، نقطه نظری کلی نسبت به تمامیت ماجرا کار شما را تا مقدار زیادی پیش می‌برد. اما اینکه منظر باشید تا همه چیز همانطور شود که انتظارش را دارید و برنامه‌اش را چیده‌اید انتظاری عبث و بیهوده است که صرفاً مانع می‌شود بر رشدتان، نه چیز دیگری.

پست اینستاگرامم را که گذاشتم به این فکر کردم که آسان‌ترین راه سکنا بودن است، نداشتن برنامه است، فرار از انجام کارها و دائما فکر کردن و فکر کردن است اما چیزی که زندگی را پیش می‌برد اعمالی است که انجام می‌دهیم نه تنها آن چیزی که فکر می‌کنیم.

2 thoughts on “تفکر کافی نیست، باید انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *