در مدرسه چه چیزی یاد می‌دهند؟

در مدرسه چه چیزی یاد می‌دهند؟

در مدرسه به شاگردان سه چیز آموخته می‌شود: دروغ، استبداد و یکسان بودن.

به ما یاد می‌دهند که چگونه با دروغ‌های مختلف سعی در فرار از اجبارهای بی‌پایان‌شان کنیم و همانگونه که خود استبداد می‌کنند انسان و جامعه‌ای مستبد را پرورش می‌دهند و شاید بتوان گفت مهم‌ترین زیربنای فرهنگی و اجتماعی هر کشور در مدارس نهاده می‌شود و می‌توان ضعف‌ها و نقاط قوت  یک جامعه را نشانه‌ای از شیوۀ آموزش و پروش آن دانست.

مهم‌ترین امتیازی که در مدارس از دانش‌آموزان سلب می‌شود، خلاقیت و کنجکاوی است و دانش‌آموزان حق متفاوت بودن را از دست می‌دهند. نظام آموزشی سعی در غیرفعال کردن بخش سوال‌ساز مغز دارد و می‌خواهد یک سری پاسخ آماده را به یک سری سوال از پیش تعیین شده دهد و همراه با یکسان‌سازی‌های ظاهری و اخلاقی، سعی در یکسان‌سازی اطلاعاتی هم دارد. یعنی مدارس مبتنی بر خلاقیت یا حتی پرسش و پاسخ پیش نمی‌روند و دانش‌آموز تنها این حق را دارد در زمینه‌ای از پیش تعیین شده سوال طرح کند و به همان صورت که معلم می‌خواهد پاسخ بگیرد.

شاید نظام آموزشی نیازمند تغییری از اساس و پایه باشد که همگام با خلاقیت و پرسش و پاسخ پا به عرصه پرورش و علم‌آموزی بگذارد و محوریت اصلی آن استعدادپروری باشد نه بسته‌بندی و تحویل دادن یک سری افراد با قالب‌هایی آماده که محتویات یکسانی دارند.

در جامعه‌ای که عمده توجهِ افراد به جهت و مسیری خاص از علم و تخصص باشد ما با پدیده‌ای شبیه به نابرابریِ عرضه و تقاضا در اقتصاد روبه‌رو می‌شویم و عدم تعادل در جامعه و بازار کار به خوبی نمایان می‌شود.

(در این یادداشت فقط به چند نکته منفی از مدارس توجه شده است و هیچ بحثی در مورد دیگر نکاتی که به آنا اشاره نشده نیست.)

اباصالح عسکرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *