زندگی‌تان را مثل یک لوگو طراحی کنید

زمانی که معلم هنرمان داشت طراحی لوگو را بهمان آموزش می‌داد حرفی زد که هنوز در کنج ذهنم نشسته است.

«برای طراحی لوگو قرار نیست شلوغ بازی در بیاورید، تمرکزتان بر زوایه‌ای خاص از طراحی باشد و توجه را به صورتی خاص جلب کنید.
یعنی اگر قرار است یک لوگوی نوشتاری طراحی کنید اینطور نباشد که همۀ حروف را شکلی خاص دهید و هر حرف را حالتی عجیب‌وغریب در بیاورید، شلوغ‌بازی در طراحی لوگو یعنی کشتن توجه و اگر مهارت‌تان بین حرف‌های مختلف و شکل دادن‌شان خرج شود عملاً هیچ کار خاصی نکرده‌اید و کاری بی‌ارزش تحویل داده‌اید چونکه مفهوم رسانده نشده و تماماً رنگ‌ولعاب خالی است.»

فکر می‌کنم سر لوحه قرار دادن شیوۀ طراحی لوگو در زندگی بسیار مفید باشد. از زمانی که تمرکزم را گذاشته‌ام بر روی بخش‌های اصلی زندگی‌ام تاثیر عمده و گسترده‌اش را در زندگی حس کرده‌ام.

متمرکزانه عمل کردن شبیه انداختن یک سنگ در آب است، در وهلۀ اول یک حلقه ایجاد می‌شود و کم‌کم به گستردگی ختم می‌شود و نمودش را در دیگر عرصه‌های زندگی نشان می‌دهد.

نوشتن در نگاه اول هیچ ربطی به زندگی ورزشی یک آدم ندارد، اما یکی از مهم‌ترین تصمیماتم را برای ورزشم با کلمات تعیین شد.
ورزش در نگاه اول شاید هیچ ربطی به موفقیت تحصیلی نداشته باشد، اما هر زمان که ورزش کردنم قطع شده است تمرکز مناسبی برای درس خواندن نداشته‌ام.
درس خواندن هم شاید در نگاه اول به یک چیز دیگر ربط نداشته باشد اما خوب که نگاه کنید می‌دانید سنگی که پرتاب کرده‌اید دائماً دارد حلقه‌اش را گسترده‌تر می‌کند.

اگر سلسله مراتب این حوادث را بررسی کنید متوجه می‌شوید که بهتر است به جای انداختن ده سنگ ریز با پنج حلقۀ کوچک، یک سنگ بزرگ بیاندازید با حلقه‌های بزرگ و بیشتر زیرا که عالی بودن در یک زمینۀ خاص بهتر شدن در زمینه‌های دیگر را هم به همراه دارد اما به هر جایی سرک کشیدن یعنی در همه چیز متوسط بودن.

 

2 thoughts on “زندگی‌تان را مثل یک لوگو طراحی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *