سه راهکار برای اولویت‌بندی

چگونه اولویت‌بندی کنیم؟

شاید این مشکل بسیاری از ما باشید که دل‌مان می‌خواهد همه کار کنیم و آخرش که به خودمان می‌آییم، می‌بینیم هیچ کار نکرده‌ایم.

اصلی‌ترین دلیلی که بسیاری از مواقع فرصتی برای انجام دادن کارهایمان نمی‌یابیم این است که نمی‌دانیم واقعا می‌خواهیم چکار کنیم.

 

چند شیوه برای اولویت‌بندی در کارهایمان:

1-با نوشتن اولویت‌بندی کنید.

به کارهایی که در یک هفتۀ گذشته انجام داده‌اید فکر کنید. کدام کارها را هر روز تکرار کرده‌اید و ارز‌ش‌شان برای‌تان فراتر از در حد سرگرمی بودن است؟ همه‌شان را بر روی کاغذ بنویسید.
وقتی همه فعالیت‌هایتان را فهرست کردید شروع کنید به نوشتن از حس و حال‌تان در زمان انجام هر کار و از دستاوردهایی که از آن کسب می‌کنید. این دستاوردها می‌تواند آرامش ذهنی یا حتی کسب درآمد باشد.
هیچ نیازی نیست همۀ کارها را پشت هم ردیف کنید و خود را تحت فشار قرار دهید برای این کار، اما موضوع را برای خود کامل شرح دهید. اگر در فهرست‌تان 9 فعالیت را قرار داده‌اید امروز دربارۀ سه‌تا از آنها بنویسید و کامل بر آنها آگاه شوید و بعد بروید سراغ گزینه‌های بعدی.
با انجام این کار هم علایق خود را شناسایی می‌کنید و هم به شناخت عمیق‌تری از خودتان می‌رسید.

 

2-پس و پیش کارها را در قیاس بگذارید.

برای خود جدولی با سه خانه ترسیم کنید و در یک خانه کاری که می‌خواهید انجام دهید را بنویسید، در یک خانه شرایط موجود در پیش از انجام کار و در خانۀ آخر شرایط موجود پس از انجام دادن کار را.
با این کار به راحتی می‌توانید به مقایسۀ خوب و بد بودن کارها و ارزش‌شان در نزد خود بپردازید و می‌توانید گزینه‌های اضافی را از زندگی خود حذف کنید و مهم‌ترین کارها را در صدر جول کارهای‌تان قرار دهید.

 

3-بگذارید دلتنگ کارها شوید.

یکی از روش‌های ارزش‌گذاری در کارها می‌تواند به حس و حال ما در زمان دوری از انجام‌شان وابسته باشد. درست مثل احساس دلتنگی‌ای که در دوری از عزیزان‌مان به ما دست می‌دهد.
در این روش شما یک روز خود را، از انجام هر گونه کاری محروم می‌کنید.
اگر می‌نویسید، ننویسید.
اگر نقاشی می‌کشید، نکشید.
اگر ساز می‌زنید، نزنید و هیچ کار دیگری انجام ندهید.
استفاده از این روش به شما کمک می‌کند تا بر این آگاه شوید که احساس نیاز به انجام چه کاری در وجودتان پر رنگ‌تر است. اگر در ساعات بیشتری از روز دل‌تان خواست نقاشی بکشید پس آن اولویت برتر شماست و اگر کمتر از همه دل‌تان خواست ساز بزنید آن آخرین اولویت شماست.
یادداشت کردن گوناگونیِ احوالات‌تان در روز می‌تواند به روشن‌تر شدن موضوع برای‌تان مفید باشد.

2 thoughts on “سه راهکار برای اولویت‌بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *