شیوه‌ای برای پیش‌برد پروژه‌ها

از کتاب‌هایی که این مدت خواندم کتاب طاعون کامو تقریبا برایم دلپذیرتر از همه بود و از میان تمام نویسندگان اندکی که مخاطبشان بوده‌ام دیدگاه کامو به زندگی را بیش از هر کسی دوست دارم.

قرار بر این بود که یکی از کتاب‌هایی که می‌خواهم معرفی کنم طاعون باشد و حالا یک نفر دیگر هم گفت از کامو حرف بزن و حالا من سرتاپا غرق کامو و زندگی‌اش شده‌ام. سایت‌ها را نگاه می‌کنم، تلگرام را کانال‌گردی می‌کنم و یوتیوب را هم به تماشا می‌نشینم تا ببینم چه چیزی سر دستم را می‌گیرد برای صحبت از کامو.

به اعتقاد من سِیر تکمیل بسیاری از پروژه‌ها شبیه به هم است و حالا دارم برای به فهم خوبی از کامو رسیدن این کارها را انجام می‌دهم:

1-خواندن هر چه بیشتر آثارش

2-خواندن دوباره مورد علاقه‌هایم و یادداشت‌برداری

3-خواندن مصاحبه‌ها و دیدن مستندهای مربوط به آن

4-مجموع کردن تمام داده‌ها و اطلاعات دریافتی

5-هَرَس کردن و باقی گذاشتن اطلاعات ارزشمند

و بعد هم ارائه می‌دهم.

فکر می‌کنم کورکورانه پیش رفتن همان‌قدر خطرناک باشد که درجا زدن و ایستادن در نقطه‌ای ثابت. و حقیقت دیگری که وجود دارد این است که می‌ترسم بلد نباشم و گند بزنم پس ترجیحم این است که تا بیشترین نقطه‌ای که می‌توانم اطلاعاتم را افزایش دهم و به بهترین ارائه‌ای که می‌توانم برسم.

در ضمن با خودم تعارف ندارم و اگر بر این واقف شوم که قرار است بروم و چرت‌وپرت بگویم خب نمی‌روم و ترجیحم این است که حرف نزنم. اما این ماجرا وجه دیگری هم دارد و آن هم بالا رفتن حداقل یک پله‌ایِ خودم است. آدم وقتی یک پروژۀ مشخص دارد و بر اساس هدفی خاص گام برمی‌دارد بی‌شک به کمترین مقداری هم که شده رشد می‌کند. و اگر به همین اندک رشد هم برسم و ارائه‌ای هم نداشته باشم باز از این کار خوشحالم، از تمام پنج مرحلۀ بالا که هر یک می‌توانند گامی جدی و موثر برای رشد باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *