فقط به بعضی چیزها فکر کنید

این را دیشب معلمی از معلم‌های کنکور گفت که شب قبل از کنکور آهنگ باکلام گوش ندهید، که صبح موقع امتحان به جای حل سوالات موزیسینی می‌شوید قهار که آهنگ را به صد شیوۀ مختلف آهنگ‌سازی می‌کند اما دست‌تان به تست زدن نمی‌رود.

خیلی از مواقع همینطور است. اینطوری است که یک مسئلۀ بی‌اهمیت و کم رنگ در ذهنمان آنقدر پر رنگ می‌شود که مسئلۀ اصلی را از یاد می‌بریم. لزومی ندارد این مسئله حتما حل سوالی از کنکور باشد و آهنگی که سر جلسۀ کنکور شیوۀ تکرار را در پیش می‌گیرد، شما در هر زمینه‌ای که اشتباه کنید نتیجۀ اشتباهی را هم دریافت می‌کنید.

شنیدن حرف کسانی که قبلا مسیری را طی کرده‌اند این را ایجاب نمی‌کند که حتما موفق شوید اما می‌تواند پیچ و خم راه را برایتان شفاف‌سازی کند. دیشب وقتی معلم برداشت و گفت قبل از کنکور آهنگ‌های باکلام گوش نکنید من فهرست پخش موسیقی‌ام را از پاپ به بیکلام تغییر دادم تا اگر مجبور شدم کنار برادرم آهنگی گوش کنم حرفی نشنود و فقط حس کند.

برادرم حرف خوبی زد، گفت: مغز آدم اینطوری است که خودش را می‌زند به آن راه و هر چیزی را درست در جایی یادآوری می‌کند که نباید. یک خاطرۀ بد را در زمانی خوب، یک خاطرۀ خوب را در زمانی بد و یک تکه از آهنگی که شب قبل از کنکور شنیده‌ای در هنگام حل سوالات کنکور و منجر شدنش به اینکه گند بزنی. انگار که مغز را گذشاته‌اند در سر آدم تا که نگذارد فکر کند، نه برای این باشد که فکر کند.

مشغول ‌سازی ذهن عملکردی اینچنینی دارد، اگر به هر چیزی اهمیت دهید و ورودی ذهنتان را کنترل نکنید به ذهنتان این اجازه را داده‌اید که نگذارد متمرکزانه فعالیت کنید پس چه بهتر که سعی کنید ورودی‌ها ذهن‌تان را به شدت هر چه تمام‌تر کنترل کنید.

2 thoughts on “فقط به بعضی چیزها فکر کنید

 1. این اتفاق برای من همیشه سر امتحان ریاضی و فیزیک پیش میاد.
  یک آهنگ توی سرم پخش میشه.
  بیشتر هم می شود وقتی که جواب سوالی را ندانم.
  تنها راهی که برای حل کردنش پیدا کرده ام فکر کردن به آهنگ دیگری است.
  اینطور آهنگ قبلی کم رنگ می شود و از آنجایی که به اراده خودم به آهنگ دوم فکر کرده ام
  راحت می توانم آن را از فکرم بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *