مثل یک داستان موفق شوید

توضیه‌ای که از اساتیدم در شروع نوشتن یک داستان شنیده‌ام همیشه حاکی از این بوده است که تا ندانید قرار است داستان چه چیزی را بنویسید، نمی‌توانید آن را بنویسید.

یک داستان همیشه یک شروع دارد و یک پایان و این به قطع برای موفقیت هم تعمیم‌پذیر است. البته که موفقیت می‌تواند بی‌پایان باشد اما یک نگاهی که به موفقیت وجود دارد رسیدن از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر است.

من فکر می‌کنم آدم اگر نداند مثل یک داستان قرار است دقیقا از کجا به کجا برسد هیچ راهی برای موفقیت ندارد. این روزها لایوهای شاهین کلانتری و نجمه رضایی را که در اینستاگرام می‌بینم به این فکر می‌کنم که به خوبی از کارشان سر در می‌آورند و همین وجه تمایزشان با دیگران است.

کسی که می‌داند قرار است از کجا به کجا برسد برای کارش نقشه‌ای طراحی می‌کند و به طور دقیق و هدفمند وقت می‌گذارد و همین باعث موفقیتش می‌شود.

شناخت پیرنگ داستان چیزی است که داستان را پیش می‌برد و شما را نسبت به وقایع آن آگاه می‌کند و من فکر می‌کنم درست مثل یک داستان باید پیرنگ موفقیت‌مان را طرح‌ریزی کنیم و برای خود تعیین کنیم که قرار است چه کسی شویم و برای تبدیل شدن به آن چه کارهایی را انجام دهیم.

شیوه‌ای که شاید برای این کار مفید باشد از نظر من نوشتن اهداف‌مان و برنامه‌ای است که برای رسیدن به آنها داریم.

مثال:

من می‌خواهم نویسنده شوم و برای این کار روزانه…. کلمه می‌نویسم و ….. ساعت مطالعه می‌کنم.

من می‌خواهم قهرمان شوم و روزانه…. ساعت تمرین می‌کنم و … را از تغذیه‌ام حذف می‌کنم.

و…

2 thoughts on “مثل یک داستان موفق شوید

  1. قدیم ها که در عصر تاریکی نوشتن به سر می بردم فکر می کردم نوشتن داستان با خواندن یکی دوتا کتاب آموزش داستان امکان پذیر است. یکی دیگر از عقایدم این بود که فقط مکافی است دستت را بگذاری روی کاغذ و شروع کنی، داستان خودش می آید. الان که فرق اساسی مقاله با داستان را فهمیده ام به حال آن وق هایم تاسف می خورم. با داستان مثل مقاله برخورد می کردم (بدون اینکه خودم متوجه شوم) گمان می کردم با گفتن ((می خوام داستانی راجب پدربزرگ ها بنویسم)) همه راه مشخص می شود. اما داستان مثل مقاله نیست، اینطور که بگویم ((می خوام مقاله ای راجب اجزای سلول بنویسم.))

    خیلی ارزشمند است که هر روز مطلبی در سایتتان منتشر می کنید. وبلاگ های مورد علاقه ی دیگری دارم، اما مال شما بهتر است چونکه هروز مایحتاج ذهنی من و دیگران را فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *