من باختم و پیروز شدم!

مایکل جردن:
من بیش از 9000 بار موقعیت ضربه توپ را از دست دادم، 300 بازی را باختم، در 26 بازی امید همه به من بود که ضربه پیروزی در بازی را بزنم اما موفق نشدم، من در زندگی‌ام بارها و بارها و بارها شکست خورده‌ام و این دلیل موفقیت من است.


موفقیت را هر کسی برای خود به گونه‌ای خاص تعبیر کرده و هیچ باور یکسانی نسبت به آن وجود ندارد. من قهرمانی را موفقیت دانسته‌ام و نوبل ادبیات را، رفیقم دندانپزشکی را موفقیت می‌داند و آن یکی دوستم سعی بر این دارد موفقیت را از سبک هنری‌اش در نقاشی برداشت کند.

افراد موفق هیچ اشتراکی با یکدیگر ندارند به جز اینکه همه موفق شده‌اند و پیش از موفق شدن شکست خورده‌اند.

اما شکست خوردن به معنای باخت نیست، به معنای این است که شما برای برنده شدن تلاش کرده‌اید.

اگر شاد نباشید احتمالاً غمگینید. اگر غمگین نباشید شاید شاد باشید. اما اگر هیچ حسی را در خود جای ندهید زنده نیستید. مسیر رسیدن به موفقیت هم همینطور است، یا شکست می‌خورید یا پیروز می‌شوید و این قاعدۀ بازی است و اگر هیچ یک از این دو را نداشته باشید قطعا موفقیت را هم ندارید چون در نقطه‌ای ثابت مشغول به درجا زدن شده‌اید.

 

4 thoughts on “من باختم و پیروز شدم!

 1. بله، ما مجموعه ای از شکست ها موفقیت هاییم. تازه اگه شکست نباشه اگه ریسک نباشه دیگه موفقیت لذت نداره.
  تو کتاب داس مرگ یکی از شخصیت هاش به اسم ولتا می گفت: بدونِ تهدید رنج، نمی تونیم لذت حقیقی رو لمس کنیم. بهترین تجربه ای که در اون حالت می تونیم داشته باشیم، دلخوشیه.

 2. اگر نهایت تلاشمان را کرده باشیم شکست هرچقدر هم که نامحتمل باشد اما شیرین است.
  چونکه ما تمام زاویه های کار را دیده ایم و تمام نکاتش را خوانده ایم. پس اشکال از کجاست؟
  اینطور خیلی راحت تر می توانیم نقطه ی ضعفمان را پیدا کنیم.

  1. دقیقا.
   شاید عیب از این باشه که سعی می‌کنیم به همه چیز به طور مطلق نگاه کنیم، مثلا خودمون رو یک برنده یا بازندۀ مطلق می‌بینینم.
   یه بار داشتم برنامه کتاب‌باز رو می‌دیدم و مجتبی شکوری می‌گفت برچسب زدن کار اشتباهیه چون می‌تونه به واقعیت تبدیل بشه. به این صورت که اگه شما به بچه‌ای ک یه بار دروغ گفته بگید دروغگو و بچۀ بد چون با برچسب‌های منفیِ دروغگو و بچۀ بد شناخته شده راحت‌تر به دروغ گفتن ادامه می‌ده تا اینکه بهش بگی تو دروغ گفتی و این کار بدی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *