نامه به ایده‌ای که هرگز زاده نشد!

سلام ایدۀ عزیزم. من بسیار پایین‌تر از اوریانا فالاچی نشسته یا گام برداشته‌ام و نامه‌نویسی به صورت عمیق را کم تجربه کرده‌ام و شاید اسمت شبیه به کتابش باشد اما خودت را از لحاظ محتوایی به قیاس ننشان.

فالاچی نمی‌دانست جنین دختری را حمل می‌کند یا پسر، من اما در این گمراهم که تو ایدۀ داستان بوده‌ای یا مقاله.

یادم نیست کامو این را گفته بود یا کافکا اما یادم است یکی‌شان گفته بود نامه در نوع خودش چیزی شبیه به ملاقات است. حال به دیدنت آمده‌ام و باز نمی‌بینمت نمی‌بینمت. می‌گویم باز چون یک شب که از بالا ریزش کرده بودی بر سرم یکی از مفتضحانه‌ترین اشتباهاتم در نوشتن را انجام دادم و دفترچه یادداشت را باز نکردم برای نوشتنت، بعدش که فکر کردم خیلی برایم ارزشمند بودی، یعنی همیشه اینطور است که آدم وقتی دستش به چیزی نرسد در همان لحظه برایش به قدری ارزشمند می‌شود که نداشتنش دیوانه‌اش می‌کند.

ایده‌ها همیشه اینطوری‌اند که یا ثبت می‌شوند یا از بین می‌روند، یک حالت دیگر هم دارد که از یک ایدۀ فربه به یک ایدۀ لاغر مردنی می‌رسیم، این حالت اینطوری است که به مغر معیوب‌مان اطمینان می‌کنیم و آن هم ذره‌ذره ایده را می‌مکد و آخرش فقط استخوان‌هایش را می‌دهدمان.

مدتی مفتخر بودم به این که یک شب ساعت چهار خوابی دیدم و همان لحظه از خواب بیدار شدم و نوشتمش و با اینکه هنوز داستان حاصل از آن خواب را مقدس می‌دانم اما فهمیده‌ام این کارها افتخار خاصی هم ندارد، کاری معمولی است که نویسندگان معمولی باید انجام دهند، حتی نویسندگان غیرمعمولی و اصلا این زیرمجموعه را می‌شود آنقدر گسترده کرد که از ریز تا درشتش همه مجبور به این شوند که از خواب بپرند و بنویسند.

ایدۀ عزیزم، عشق و عاشقی که فقط این نیست یکی را به کافه ببری یا حلقه به دستش کنی، عاشقی این است که دارم برایت می‌نویسم، رامت می‌کنم، عشق می‌فرستم برایت تا بیایی. عاشقی هم انواع خودش را دارد، عشق به خود، عشق به تو، عشق به او و عشق‌های مختلف با ضمیرهای مختلف، من اما امشب تو را انتخاب کرده‌ام چون هنوز فکرم درگیر این است که آن شب چه چیزی بودی که دیگر آن نیستی.

همین.

 

2 thoughts on “نامه به ایده‌ای که هرگز زاده نشد!

  1. امیدوارم با این نامه ایده‌هایت در نروند دوباره.
    منکه گاهی چنان به ایده‌هایم کم‌محلی می‌کنم که تا مدت‌ها سراغم هم نمی‌آیند.

    سبک قلمت به دل آدم می‌نشیند. موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *