نوشتن از آثار هنری و رسیدن به اعماق و اسرارشان

یکی از کارهای جذابی که کتاب خواندن و فیلم دیدن را برای من دلچسب‌تر می‌کند، درباره‌اش نوشتن است. دو پوشۀ مختلف توی کامپیوتر دارم که یکی‌شان مخصوص نوشتن از فیلم‌هاست و دیگری مخصوص کتاب‌ها. این کار را حتی برای نقاشی هم انجام داده‌ام که البته تجربۀ متفاوت‌تری نسبت به فیلم و کتاب است اما فکر می‌کنم نوشتن از هر هنری به شدت کمک‌کننده و مفید است.

به‌زعم من نوشتن درباره یک اثر هنری یعنی رسیدن به اعماق و اسرار آن.

نوشتن برای این کار به این صورت است که فیلم یا کتاب را تا انتها پیش می‌برم و بعد شروع به تحلیل می‌کنم(در حد اطلاعات خودم). به اعتقاد من این کار از چند جهت می‌تواند مفید باشد، اول اینکه آنچه از آن آموخته‌ایم را یک‌جا و مکتوب می‌کنیم، دوم اینکه شاید از کنار هم قرار گرفتن نکات مختلف به نکتۀ جدیدی برسیم و آخرین چیزی که من بیش از همه برایش ارزش قائلم این است که اگر بعدها از نو سراغ فیلم یا کتابی رفتم تحلیل قبلم را هم می‌خوانم و به آگاهی‌ای از تغییر دیدگاه و برداشتم در دو زمان مختلف می‌رسم و نسخۀ اکنونم را با نسخۀ پیشین در قیاس می‌گذارم.

همین چند روز پیش کتاب طاعون از آلبر کامو را تمام کردم و آنقدر دوستش داشتم که به حرف زدن وادارم کرد. قطعا حالا از ریزجملاتی که درون‌مایۀ زیادی داشتند خواهم نوشت، از شروع و پایانش خواهم نوشت و حتی نگاه کلی کامو که به شدت موردعلاقه‌ام است را واکاوی می‌کنم و سعی می‌کنم به چیزهایی نو دست‌یابم. و حتی می‌توان به موضاعتی نظیر ترجمه هم سرک کشید و نظر خود را بیان کرد. در ترجمه‌ای که من خواندم به اعتقادم یکی از عیوب، تکرار کلمات در سراسر کتاب و استفاده از ترادف‌ها در کنار یکدیگر بود که شبیه به اضافه‌گویی می‌شد گاهاً.


شما هم اگر این کار را انجام داده‌اید از تجربه‌تان بنویسید. اگر هم انجام نداده‌اید به شدت به انجام دادنش توصیه‌تان می‌کنم.

2 thoughts on “نوشتن از آثار هنری و رسیدن به اعماق و اسرارشان

  1. گاهی اینکارو می‌کردم. یه مدت هم سعی می‌کردم بعد از خوندن داستان تحلیل کنم و بعد ازش تقلید کنم. نتیجه‌اش خوب بود. چند وقتی هم که هست که عضو یه گروه نمایشنامه خوانی شدم و برای اون باید نقد و نظر بفرستم. سعی کردن برای تحلیل و شنیدن و خوندن تحلیل بقیه خیلی تجربۀ خوبیه. واقعاً بیشتر از هرکتابی آدم یاد می‌گیره. دقت رو هم می‌بره بالاتر تا دقیق‌تر بشیم روی متن.
    طاعون رو پارسال خوندم. داستان جذابیه و حس و حال داستان و روابط بین شخصیت‌ها خیلی خوب تصویر شده.
    تصمیم گرفتم یه دفتر یا فایل بذارم و هم بیشتر تحلیل کنم و هم اینکه همه رو یکجا جمع کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *