هزینه فرصت

این بار می‌خواهم از هزینۀ فرصت بگویم. هر انسانی در زندگی دائما یک سری انتخاب دارد و با هر انتخاب یک سری چیز را به دست می‌آورد و یک سری چیز را هم از دست می‌دهد. به عنوان مثال شما سی هزار تومان پول دارید و باید از بین دو گزینۀ رفتن به سینما یا به یک کافه یکی را انتخاب کنید. وقتی شما یکی از گزینه‌ها را انتخاب می‌کنید گزینۀ دیگر از دسترس خارج می‌شود و به عنوان هزینۀ فرصت شناخته می‌شود.
به زبان ساده می‌توان گفت هزینه فرصت یعنی گرفتن یک چیز و به ازای آن رها کردن دیگر گزینه‌هایی که وجود دارد.
در زندگی روزمره ما همواره زمان باارزش‌ترین چیزی‌ست که هزینه فرصت بر آن صدق می‌کند. به عنوان مثال شما وقتی می‌روید به سینما زمانی را زا دست می‌دهید و نمی‌توانید هم زمان با رفتن به سینما گزینه‌ای دیگر مانند رفتن به کافه را عملی کنید و همین کمبود زمان و فرصت‌ها دائما ما را به این وامی‌دارد که از هزینۀ فرصت استفاده کنیم.
برای یک زندگی ایده‌آل بهتر این است که بتوانیم با آگاهی کامل بر خود، خواسته‌ها و امیال خود بهترین انتخاب را انجام دهیم زیرا که فرصت از دست رفته هرگز باز نمی‌گردد و عقربه‌ها هرگز برای ما نمی‌ایستند.
این را به یاد داشته باشید که شما هرگز نباید تقاص یک هزینه فرصت را هم نقداً پرداخت کنید و هم با زمان. یعنی اگر رفتید به سینما و نیم ساعت از فیلم را دیدید و دوست نداشتید نباید بابت پولی که داده‌ای وقت خود را هم هدر دهید.
انسان دائما و به صورت هشیارانه باید به انتخاب‌هایی دست بزند که در این دو راهی برای او بهترین هستند و می‌توانند راهی بر بهتر زیستن او باز کنند.

پی‌نوشت: اگر یادداشت قبلی را نخواندید شاید جالب باشد که بخوانید. این نوشته پیرو نوشتۀ قبلی‌ست.

2 thoughts on “هزینه فرصت

  1. منبع مطلب:کتاب اقتصاد پایه دهم رشته علوم انسانی
    ولی جان من برا یه فیلم فاجعه ۲۰-۳۰ تومن پول بدی ، نمیشینی تا اخر نگاه کنی حتی برا پولتم که شده یه نکته مثبت ازش دربیاری؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *