وابستگی یعنی گره زدن موفقیت

چند روزی هست که کامپیوترم خراب شده و خب هنوز هم درست نشده. مقدار نوشتنم در این چند روز به وضوح کم شده و بیش از همیشه از مقدار نوشتنم ناراضی‌ام و در طرف دیگر بیش از همیشه از عشق و تلاشم برای در هر شرایطی نوشتن راضی‌ام.

 

اینکه می‌گویند باید با مسائل منطقی برخورد کنید هم چیز جالبی است، مثلا من از تمام زوایا به خراب شدن یک کامپیوتر درست در لحظه‌ای که روشنش می‌کنی تا با عشق تمام به کارت رسیدگی کنی فکر کردم و خب از دید منطق هم خیلی اتفاق رو مخی بود.

اول که کامپیوتر خراب شد یک روز از اول صبح تا آخر شب هیچی ننوشتم و دیگر داشتم دیوانه می‌شدم، شب که به انتها رسید نشستم به خط‌خطی کردن یک دفتر و چیزی حدود ده صفحه نوشتم و آخرش آنقدر خواب داشتم که تنها خواب‌آلودگی توانست از پای میز بلندم کند و بر نوشتنم مانع شود.

داشتم فکر می‌کردم گره زدن نوشتن به سالم بودن یا نبودن یک سیستم تماماْ دیوانگی است. صدها سال قبل یا قبل‌تر ازآن هم شاهکارهایی نوشته شده بدون کوچکترین نشانی از تکنولوژی و ابزاری غیر از قلم و کاغذ برای نوشتن.

حقیقتش تمام تفکری که مرا باز هم به نوشتن وادار می‌کند این است کهه باید بنویسم و مهم نیست چطوری. مهم نیست با خط چرت و حال بهم‌زنم می‌نویسم یا با تق‌تق کلیدهای صفحه کلید. اما اگر قرار باشد همیشه کار را به یک صورت انجام دهم این یعنی گذاشتن تیغ بر زیر گلویش و تهدید هر لحظه‌ای به مرگ.

بیشتر هم که فکر میکنم وابستگی نه تنها در نوشتن بلکه در هر چیزی و به هر کسی می‌تواند خطرناک باشد. فیلسوفی گفته بود مرگ درست لحظه‌ای زاده شد که زندگی و انسان زمانی که کشتی را ساخت غرق کردن را هم آفرید. فکر میکنم ایجاد وابستگی همینطور باشد و تهدید بزرگی باشد که خودمان آفریننده‌اش هستیم.

تن ندادن به محدودیت‌ها یکی از اصلی‌ترین راه‌های رشد است و رهایی از وابستگی‌ها نوعی از انجام این کار است.

2 thoughts on “وابستگی یعنی گره زدن موفقیت

  1. باید همیشه آدم یه راه جایگزین داشته باشه. مثلاً یه سری برنامه های کلمه شمار هستن برای موبایل. هروقت خونه نباشم یا نتونم از سیستم استفاده کنم ابزار خوبیه که هزار کلمه هام زمین نمونه.
    بله اگه درِ بهانه جویی بسته بشه دیگه چاره ای جز انجام دادن کار نداریم:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *