چرا عوض کردن برنامه زندگی‌مان سخت است؟

به شخصه برای هر کاری یک برنامۀ جدید را در زندگی‌ام حکم‌فرما کرده‌ام و خوب می‌دانم این تغییرها چقدر سخت و طاقت‌فرسا است و البته امری است عادی و قطعی.


1-پتانسیل خود را در مسیرهای تازه نمی‌شنایم و نمی‌توانیم به شیوه و مقدار صحیح از خودمان کار بکشیم. مثلا بدون داشتن هیچ تجربۀ ورزشی‌ای برای هر روز خود به مسافت پنج کیلومتر را تعیین می‌کنیم و این حتی تغییر را هم سخت‌تر می‌کند.

2-قانونی در فیزیک وجود دارد به نام لَختی و این قانون یعنی عدم‌تمایل به تغییر. به عنوان مثال یک ماشین با سرعت صد کیلومتر در حال حرکت است و ناگهان ترمز می‌گیرد و همۀ افراد داخل ماشین به جلو پرت می‌شوند. پرت شدن به جلو بعد از ترمز ماشین به دلیل مقاومت در برابر ساکن شدن است.
وتی برنامه‌مان عوض می‌شود چیزی شبیه به همین اتفاق در ذهن آدم رخ می‌دهد و آدم در برابر تغییر از خود مقاومت نشان می‌دهد و مدتی طول می‌کشد تا سازگار شود.

3-چون برنامه جدید بلافاصله نتیجه نمی‌دهد. بسیاری از افراد هستند که سال‌ها در یک کار مانده‌اند تنها به یک دلیل: اگر کارشان را عوض کنند برای مدتی پول کمتری دارند و از این می‌ترسند و حتی به سودی که بعدش می‌توانند داشته باشند فکر نمی‌کنند. اگر بد از انجام سه روز از برنامه دنبال نتیجۀ مطلوبی باشید پس نمی‌توانید به برنامه‌تان پایبند باشید چون نتیجه گرفتن در این مدت کوتاه امری کاملاً عادی است.

 

2 thoughts on “چرا عوض کردن برنامه زندگی‌مان سخت است؟

  1. بعضی وقتها هم همه چیز زیر سر ترسه. هم دوست داریم به اون سمت بریم هم می ترسیم. خصوصا ترس از شکست خوردن که از کمال گرایی عزیز سرچشمه میگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *