چرا فلج می‌شویم؟ | سه مانع از حرکت در مسیر رشد

همه معتقد بودند که من یک آدم بی‌استعداد در نقاشی هستم و الان خودم هم به این اعتقاد دارم. اوایل که شروع به نقاشی کرده بودم مفتضحانه‌ترین طرح‌های تاریخ بشریت را یحتمل من کشیدم. مردهایی با شمایل خانم‌ها و خانم‌هایی که بالای لب‌شان مو زراعت کرده بودند. اسب‌هایی با پوزه‌ای شبیه به خر و خرهایی با یال اسب و تعداد بی‌نهایتی از اینگونه طرح‌ها.

اما شروع دوران نقاشی من پیش از این که گفتم می‌شود، درست زمانی که قید نقاشی را زدم. اما اینکه می‌گویم قبول دارم بی‌استعدادم برای این نبود که قید نقاشی را زدم بلکه به این دلیل است که به نقاشی بازگشتم.

نقاشی‌های الانم هم چنگی به دل نمی‌زنند اما به قطع بهتر از اولین‌ها هستند، همین چند وقت پیش هم در یک مسابقۀ مدرسه‌ای اول شدم.(این پُزدهی نبود، ذکر مثال بود(اصلا لعنت بر پدر و مادر کسی که از خود تعریف کند(انصافا تعریف از خود کار جالبی نیست)))

این حرف‌ها را زدم که بگویم فلج حرکتی و باز ماندن از حرکت، زیاد ربطی به استعداد داشتن یا نداشتن ندارد بلکه ارتباط مستقیمی با مححیط اطراف‌مان دارد.


3 دلیل برای فلج شدن در مسیر کارها:

1-اهمیت دادن به نظرات تخصصیِ غیرمتخصصان

به هر حال هیچ بعید نیست یک آدم فقط از روی جنبش کرمی در درونش بیاید نظری تخصصی در مبحثی که تخصصش را ندارد بدهد و گند بزند به روحیه‌تان. معلم هنرم من را بابت پیشرفت‌های کوچکم تشویق می‌کرد و زنگ بعد معلم بعدی به نقاشی‌هایم می‌خندید و قطعا اگر به حرف معلم دوم گوش می‌دادم در راه علاقه‌ام به نقاشی هیچ کار نکرده بودم.

2-اهمیت دادن به داشتن استعداد یا نداشتنش

داشتن استعداد شاید مسیر را آسان‌تر کند اما قطعا بدون آن هم می‌توان به مقصد رسید.

من به مقصدی که در نقاشی خواستم، رسیدم و هنوز که هنوز است سرسخت بر این باور ایستاده‌ام که من را بی‌استعدادی‌ام به بهتر شدن در نقاشی رساند زیرا اینطوری بیشتر برایش تلاش کردم.

3-مقایسه

یک بار که داشتم برای یک مسابقۀ نقاشی اسم می‌نوشتم نقاشی یکی دیگر از بچه‌ها را دیدم و بدون اینکه نقاشی‌ام را تحویل دهم از دفتر مدرسه آمدم بیرون، بعدش فهمیدم که کلاس نقاشی رفته است و اینطور نبوده که در لحظۀ تولد هم همینطور نقاشی بکشد.

بعد از این اتفاق هم دو بار در مسابقات شرکت کردم اما هیچ نتیجه‌ای نگرفتم اما مطمئنم درصد رضایتم در این دو بار بسیار بیشتر از دفعۀ اول بود که شرکت نکردم.

اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید نسبت به خودتان شرایط را در نظر بگیرید، ببینید آموزش دیده‌اید یا نه،مدت زمان کافی‌ای تمرین کرده‌اید یا نه و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *