چرا نباید سیگار بکشیم؟ | عادات منفی زودجذب

من عاشق اینم که یک بار سیگار بکشم، فقط یک بار، اما همان یک بار را هم نمی‌کشم.

توی یک دورهمی ده نفره تقریبا هر ده نفرمان دوست داشتیم سیگار بکشیم و هیچکدام‌مان هم قصد نداشتیم که بکشیم، همه از این می‌ترسیدیم که خوشمان بیاید و معتاد شویم. پیشفرض اصلی‌مان این بود که نباید یک بار سیگار بکشیم چون ممکن است خوشمان بیاید و بیش از یک بار سیگار بکشیم یا حتی معتاد شویم.

چیزی که از همه شنیده‌ام این بوده که سیگار کشیدن یک عادت منفی زودجذب است و برای همین اکثرا سعی در پرهیز از آن دارند. اما اگر بتوانیم همین دیدگاه را نسبت به دیگر کارهای منفی هم تعمیم دهیم خیلی کمتر به دامشان می‌افتیم. این را همه می‌دانند که نوشابه خوشمزه است، پیتزا خوشمزه است، سیب‌زمینی سرخ کرده خوشمزه است و خیلی چیزهای دیگر هم خوشمزه‌اند اما همه می‌دانند که ضرر غذایی هم دارند. حالا بحث سر این نیست که این خوشمزه‌ها را دیگر نخوریم اما عادات بدتری همواره وجود دارند که آدم باید در پرهیز باشد ازشان.

من عاشق سیگار کشیدنم، عاشق اینم که در خیابان به مردم آدرس اشتباه بدهم، عاشق اینم که زنگ خانه‌ها را بزنم و فرار کنم و عاشق خیلی چیزهای چرت دیگر هم هستم حقیقتا اما عادت‌های منفی از جذابیت خاصی برخوردارند که به سرعت آدم را جذب و معتاد خود می‌کنند و برای همین معتقدم همانطور که نگاه ادم به سیگار اینطور است که بهتر است هرگز تجربه‌اش نکینیم، یک‌سری کار دیگر را هم تعیین کنیم و هرگز سمت‌شان نرویم. اینطور قطعا بهتر است.

2 thoughts on “چرا نباید سیگار بکشیم؟ | عادات منفی زودجذب

  1. من هم عاشق آدرس اشتباه دادنم اتفاقا خاطره‌ای به یادم آمد. خوب نوشتی اباصالح عزیز و امیدوارم هرگز لب به سیگار نزنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *