چطور بیشتر کار کنیم؟ | بیشتر کار کردن در زمان کمتر

.برای بالا بردن بهره‌وری در عصر کنونی اگر هزارویک راه موجود باشد دست من به عنوان اولین گزینه گذاشته می‌شود روی بی‌موبایلی، حداقل در ساعات خاصی از شبانه‌روز

چیزی حدود یک ماه است که شارژرم خراب شده و تا گوشی را خاموش نکنم شارژ نمی‌شود و در اصل برای همین است که نمی‌روم شارژر نو بخرم چون مجبورم ساعاتی از روز گوشی را خاموش کنم و برگردم به زمانی که معنای موبایل در زندگی کمرنگ‌تر بوده و خب از فایده‌اش هم اگر بخواهم بگویم بی‌نظیر است.

ساعاتی از شبانه‌روز که موبایلم خاموش است به شدت متمرکزتر می‌توانم کار کنم و بی هیچ شک‌وتردیدی می‌توانم بگویم بالاترین بازدهی‌ای که از خودم می‌گیرم دقیقاً در همان ساعاتی از روز است که مجبورم بدون موبایل سر کنم.

همین الان که موبایل را گذاشته‌ام جلوی چشمم همینطور الکی نگاه می‌کنم تا ببینم چند درصد شارژ دارد. کامپیوتر ساعت دارد اما از روی گوشی نگاه می‌کنم. دلم می‌خواهد اینترنتش را روشن کنم و تا پایان این نوشته لایک‌هایی که برای پست جدیدم ارسال می‌شوند را ببینم و از تعدادشان غافل نشوم و هزارویک کار دیگر که هیچ عایدی‌ای ندارند جز گرفتن قوه دقت عمل را در انجام کارها.

حالا دیگر خودم به این نتیجه رسیده‌ام که مهم نیست موبایلم چند درصد شارژ دارد بلکه باید این عادت را در خودم پرورش دهم که هر زمانی که دلم خواست آن را خاموش کنم و بگذارم گوشه‌ای و به دنیایی بازگردم که ارزش تمرکز در آن بیشتر از اکنون است و اجازۀ بیشتری برای رشد به من می‌دهد.

یکی از خوبی‌های زیادی که همین خاموش کردن موبایل برای من داشته افزایش فعالیت در کمیتی ثابت از زمان است. به عنوان مثال کار دو ساعتی قبل را اکنون در یک ساعت انجام می‌دهم. یادم است نوشتن یکی از مقاله‌هایم که در موازات با استفاده از موبایل پیشش می‌بردم چیزی حدود سه ساعت طول کشید و همین دیروز یک مقاله نوشتم که موبایلم خاموش بود و هزار کلمه‌اش را به همان سرعتی نوشتم که آزادنویسی می‌کنم به این یقین رسیدم که هیچ چیز به اندازه موبایل نمی‌تواند قدرت کار متمرکزانه را از ما بگیرد و هیچ چیز هم به اندازه سلب قدرت کردن موبایل با خاموش کردنش در این مسیر سودبخش نیست.

اگر شما هم دوست دارید در یک ساعت به اندازه دو ساعت کار کنید اول موبایل‌تان را خاموش کنید و بعد بروید سراغ شیوه‌های مختلف برنامه‌ریزی و زمان‌بندی.

4 thoughts on “چطور بیشتر کار کنیم؟ | بیشتر کار کردن در زمان کمتر

  1. خیلی عالی بود اباصالح جان. من هم امروز گوشی خراب شده بود و مجبور بودم از ساعت یازده تا پنج بعدازظهر بگذارمش برای تعمیر! باور کردنی نبود من در بین این ساعات طرح داستان جدیدم را نوشتم شخصیت ها و خصوصیت های شان را مشخص کردم و خلاصه اینکه کلی سود بردم از نبودن گوشی اتفاقا می خواستم یک مقاله هم راجع به همین موضوع بنویسم که شما پیش قدم شدید. عالی نوشتید 👌👌👏👏

  2. اتفاقا من دیشب گوشیم رو خاموش کردم و تا ساعت شش عصر روشن نکردم.
    یه مقاله هزار کلمه ای نوشتم کلی داستانم رو جلو بردم و کلی کتاب خوندم و مقداری هم ازادنویسی کردم تازه وقت کردم یه نصفه فیلم هم دیدم.
    در صورتی که اگه گوشی روشن بود در نهایت دو سه مورد رو میتونستم انجام بدم اون هم نصفه و نیمه.
    دقیقا حرف دل منو زدی.
    درود بر تو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *