چه خوش گفت کوروش پاکزاد

گویند زمانی که کوروش به سلطنت رسید، کشور یونان علیه او اقامۀ جنگ نمود. کوروش از یونانیان خواست تا کوتاه بیایند و جنگ نکنند، ولی مرتب دولت یونان مزاحم بود و قبول صلح نمی‌کرد. بعد از چندی کوروش سپاهی فراهم آورد و آمادۀ جنگ با یونانیان شد.

سپس از طرف یونان نماینده‌ای نزد کوروش فرستادند تا تقاضای صلح کنند. کوروش داستانی برای نمایندۀ یونان تعریف کرد و گفت:

روزگاری، نی‌زنی بود که با خود می‌اندیشید: « اکنون به لب دریا می‌روم و نی می‌زنم تا ماهی‌های دریا بیرون بیایند و با نی من برقصند، سپس من آنها را می‌گیرم.» آن‌گاه بر لب دریا رفت و شروع کرد به نی زدن ولی از ماهی‌ها خبری نشد. نی‌زن ساعت‌ها این کار را انجام داد ولی باز هم خبری نشد. آن‌گاه نی‌زن، تور در دریا انداخت و تعدادی ماهی گرفت. ماهی‌ها چون به لب دریا رسیدند و با تور بالا آمدند، شروع به جست و خیز نمودند.

نی‌زنِ ماهیگیر گفت: «حالا دیر شده است، می‌بایست آن موقع که نی می‌زدم می‌رقصیدید.»

کوروش ادامه داد: «اکنون من آن ماهیگیر هستم و شما آن ماهی‌ها.»

سپس حمله به یونان را آغاز کرد و آن‌ها را شکست داد.

 

نقل از کتاب: از توست کوتهی که دیوار بلند است/سعید گل محمدی

بسیاری از مواقع هر چقدر هم که کوروش‌وارانه زندگی کنیم کسی قصد دست کشیدن از آزار رساندن به ما را ندارد. کم پیش نمی‌آید که تنها راه باقی خشونت باشد.

نمی‌دانم قبل‌تر از الان هم گفته‌ام یا نه اما من عاشق حرف‌های قلمبه‌سلمبه‌ام.

یک روز یکی از افرادی که تازه آمده بود بوکس را شروع کند پرسید برای چه وقتی سه بار ناک‌داون(وقتی در اثر گیج بودن یا افتادن یکی از دو بوکسور مسابقه برای ده ثانیه متوقف می‌شود) بشویم بازنده اعلام می‌شویم؟

درست ندانستم چه بگویم پس برداشتم گفتم برای اینکه بدونی اگه اجازه بدی کسی سه بار بهت ضربه‌ی سنگین وارد کنه فاتحه‌ات خونده‌ست. چه تو رینگ چه داخل زندگی.(فکر کنم اگر سیگاری بودم همان‌جا یک سیگار در می‌آوردم و کام سنگینی ازش می‌گرفتم.)

البته بعدش فهمید من از خودم حرف در آوردم و رفت از مربی دلیل اصلی‌اش را پرسید یا اگر بخواهم بیشتر وارد جزئیات شوم حقیقتش این است این گفتگو هیچوقت وجود خارجی نداشته و همین الان از خودم ساختمش و اینجا نوشتم تا خودم هم چیزی گفته باشم.

به هر حال همین که آدم بتواند خوب دروغ بگوید هم هنری‌ست.


در ادامه باید بگویم که ناپلئون بناپارت هم گفته است:

همیشه دم از صلح بزن، ولی آمادۀ جنگ باش.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *