چگونه اشتیاق خود را حفظ نماییم؟

احتمالا برای هر یک از ما در هنگام انجام کارها این سوال پیش آمده که چگونه میل و اشتیاق خود را حفظ نماییم؟ حتی در مورد بیشترین کارهایی که دوست‌شان داریم.

 

در این جا چند مورد از کارهایی که برای خودم مفید بوده‌اند را برای‌تان بیان می‌کنم:

1-از انجام افراطی کارها دست بکشید.

افراط شاید در یادگیری یک علم و مهارت مفید باشد اما اگر در آن زیاده‌روی شود به سرعت  با موارد دیگری مانند تنفر، خشم یا اندوه جای خود را عوض می‌کند.

این را به یاد داشته باشید که افراط اگر به تنفر، خشم یا اندوهگین بودن از خودتان بدل نشود گزینۀ بعدی تفریط است. یعنی از یک جایی به بعد در اثر خستگی از کار به طور ناخودآگاه به دنبال فرار از انجام کارهایتان هستید و عذاب‌تان لحظه‌ای ظهور می‌کند که دیگر باید دست به کار شوید و راهی به جز انجام برنامه‌هایتان در پیش رو ندارید.

 

2-برای خوب انجام دادن کارها به خودتان جایزه دهید.

اگر یک روز عالی را پشت سر گذاشتید و همه چیز همانطور بوده که دوست داشتید با جایزه دادن به خود آن را عالی‌تر کنید.

جایزه شما می‌تواند دیدار با یک دوست، پیاده‌روی در جایی که دوست دارید یا دیدن یک فیلم باشد. اما هیچ فرقی نمی‌کند چه گزینه‌ای را انتخاب کنید مهم این است که شما همراه با تفریح و لذت بردن از اکنون، در حال مهیا کردن شرایط خوب عمل کردن در انجام دوباره کارهایتان هستید. یعنی با انجام این کار برای شما تداعی می‌شود که اگر همیشه همانقدر خوب عمل کنید یک جایزه در راه است و این، میل به انجام کار را در شما بیشتر می‌کند.

 

3-از تاثیرات مثبت فعالیت‌هایتان در زندگی بنویسید.

  • اگر ورزش می‌کنید از اینکه احساس قبراغ بودن و سلامتی می‌کنید بنویسید.
  • اگر در یک رشتۀ فنی فعالیت می‌کنید از سرِ هم کردن اشیا و احساس لذتی که بهتان می‌دهد بنویسید.
  • اگر نویسنده‌اید از نوشتن و تاثیراتش بر احوال‌تان بنویسید و…

در انجام این کار از کوچک‌ترین گزینه‌ها هم عبور نکنید. زیرا هر گزینه می‌تواند سوخت مصرفی شما را برای مدت طویلی تامین کند چون هر یک از ما حتی در کاری که تنها از روی علاقه انجامش می‌دهیم هم به دنبال دستاورد هستیم و شاید از این طریق بتوانیم میل رسیدن به دستاورد را در خود را ارضا کنیم.

 

شاید این یادداشت هم برای شما مفید باشد: سه راهکار برای انجام دادن کارهایمان

5 thoughts on “چگونه اشتیاق خود را حفظ نماییم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *