چگونه نفرت‌انگیز باشیم | نفرت‌انگیزیِ مثبت

چگونه نفرت‌انگیز باشیم؟!

شاید این پرسش ایجاد شود خب اصلا چرا باید نفرت‌انگیز باشیم و جواب من این است چون می‌تواند مفید باشد. نیاز نیست شما نفرت‌بار زندگی کنید تا منفور باشید بلکه باید آنقدر خوب زندگی کنید که عده‌ای از شما متنفر باشند و حسد بورزند.

همیشه بر این اعتقاد بوده‌ام که مورد پسند همه بودن هرگز ممکن نیست مگر اینکه یک جای کار بلنگد.

فریدریش نیچه:
تا زمانی که امری یا کسی را کم ارزش می‌پنداریم، نفرت نمی‌ورزیم، بلکه تازه زمانی چنین می‌کنیم که آن را همسان یا برتر می‌دانیم.


همیشه اینگونه نفرت‌انگیز بودن مورد پسندم بوده و به این فکر کرده‌ام که چه چیزی می‌تواند به خوبی این باشد که دیگران تو را دوست نداشته باشند چونکه بهتر از آنهایی.
البته بحث این نیست که بیاییم سر تا پا غرق در شعار دادن شویم و فکر کنیم این امر، امری مقدس است اما اینکه احساس کنیم از دیگرانی که نیاز هم نیست شناخت خاصی نسبت بهشان داشته باشیم برتریم، خود انگیزه‌بخش است و می‌تواند پله شود برای رشدمان.


جبران خلیل جبران:
نفرت به همان اندازه‌ی دوست داشتن، خوب است. یک دشمن می‌تواند به خوبی یک دوست باشد. برای خود زندگی کن، زندگیت را بزی، سپس به راستی دوست انسان خواهی شد.


هیچ به این فکر نکنید که این نفرت‌انگیز بودن به منزلۀ این است که قرار است هیچکس شما را دوست نداشته باشد، و هرگز هم سعی نکنید چنین باشد.

در واقع مسئله‌ای که در مورد نفرت‌انگیز بودن به شدت حائز اهمیت است این است که در نظر چه کسانی منفور باشیم؟
اگر سعی دارید در محیطی رقابتی، نفرت‌انگیز باشید خب دیگر نیازی به معطلی نیست پس شما باید با برتری یافتن نسبت به دیگر حریفان این نفرت را در آنها ایجاد کنید و همواره باید سعی کنید محبوب علاقه‌مندان به این رقابت باشید.

خوب بودن در فضای رقابتی چیزی‌ست شبیه به زدن چند نشانه تنها با یک تیر.
در وهلۀ اول شما در جهت کمال خود گام برداشته‌اید و این والاترین کاری‌ست که یک انسان می‌تواند در جهت خدمت به خود انجام دهد.
مرتبۀ دوم این کار هم این است که شما همیشه رقیبانی دارید که در کمین‌تان هستند و همین شما را هشیار می‌کند و اشتیاق‌بخش شما برای رشد است.
نشانۀ سوم، احتمالاً محبوب دل همگان باشد و آن میل به دوست داشته شدن است که شما در راستای خوب بودن آن را به دست می‌آورید. شما با خوب بودن، همراه با اینکه مورد بیزاری برخی قرار می‌گیرید در مقابلش محبوب برخی دیگر می‌شوید و در واقع برای خود مخاطب کسب می‌کنید.
این را به یاد داشته باشید که تمامی این موارد هیچ قرار نیست شما را از حقیقت درونی خودتان دور کند.

چند نکته:
  • محبوب همگان بودن در ازای خود نبودن نه تنها لذتبخش نیست بلکه بعد از مدتی مانند خوره‌ای به جان‌تان می‌افتد.
  • هیچوقت تنها برای دیده شدن دست به کاری نزنید که نمی‌پسندید.
  • همیشه به یاد داشته باشید که شاید در عرصه رقابت، رقیبانی داشته باشید اما آنها را دشمن مپندارید.
  • در اوج رقابت هم سعی کنید برای خود دوستانی داشته باشید و هرگز خود را تنها نکنید.
  • همیشه برای خود چند راهکار در نظر بگیرید که در صورت شکست یکی از آنها با توجه به دیگر گزینه‌ها باز هم به رشد خود ادامه دهید.

آندره ژید:
بهتر است برای چیزی که هستی، مورد نفرت باشی تا اینکه برای چیزی که نیستی محبوب باشی.


دنیا تمامش صحنۀ بازی‌ست، خوب بازی کردن مهم است و بردن دلپذیر اما برای این دو هرگز به خود و دیگران خیانت نکنید.

4 thoughts on “چگونه نفرت‌انگیز باشیم | نفرت‌انگیزیِ مثبت

  1. چقدر موشکافانه و دقیق نوشته بودید. از تیتر جذابش گرفته تا نقل قول‌ها…
    «چگونه نفرت‌انگیز باشیم؟»
    لذت بردم از این نگاه وتحلیل‌ها… . همان‌طور که خودتان هم اشاره کردید به گمانم تمام آن‌هایی که زندگی را برای خودشان زندگی می‌کنند، بیشتر نفرت‌انگیز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *