کلمۀ سال، تداوم

امروز آخرین جلسه از دورهِ نویسندگی خلاق در سال 1399 را داشتیم و خیلی خوش گذشت. همیشه خوش می‌گذرد. کلاس‌ها را می‌گویم.
قرار بر این شد که برای سال پیش رو یک کلمه انتخاب کنیم. کلمه‌ای که باید چکیده‌ای از تمام خواسته‌هایی باشد که از سال 1400 داریم. خیلی فکر کردم تا به کلمه‌ای که می‌خواهم برسم و آخرش هم شد «تداوم». تداوم کلمه‌ایست که در این یک سال بیش از همیشه ازش جواب گرفتم اما چون کلمۀ سال‌م نبود، گذاشتمش برای 1400.
به اعتقاد من تداوم در انجام هر کاری می‌تواند نمودار رشدی شما را تا مقدار زیادی رو به بالا حرکت دهد. فرقی هم نمی‌کند نویسنده‌ای باشید که کار فرهنگی می‌کند یا یک دزد که با خودش عهد بسته هر روز یک دزدی کوچک انجام دهد، شما در هر کاری که تداوم پیشه کنید به چیره دستی شما در آن منجر می‌شود.


«هیچ چیز در جهان نمی‌تواند جای تداوم را بگیرد.
استعداد نخواهد بود، هیچ چیز شایع‌تر از مردان ناموفق با استعداد نیست.
نابغه نخواهد بود، نابغه بدون خرد تقریبا یک ضرب المثل است.
تحصیل نخواهد بود، جهان پر از تعطیلات تحصیلی است.
پایداری و عزم به تنهایی قادر مطلق است.»
کالوین کالیج


در واقع من به این دلیل این کلمه را برای سال پیش رو انتخاب کردم که یادم باشد اگر در مسیری گام نهادم تنها راه برای موفقیت در آن تداوم عمل داشتن است و هیچ چیز دیگر نمی‌تواند یک موفقیت واقعی را نصیب من کند.
احتمالا برای بسیاری از شما پیش آمده است که در یک کار به نتیجۀ مورد نظر نمی‌رسیدید و بعد تصمیم گرفته‌اید که مدتی را درست و حسابی بر روی هدف‌تان وقت بگذارید تا بشود، و شده است. این حاصل تداوم است.
در بسیاری از مواقع هم پیش آمده که بگویید از فلان موقع شروع می‌کنم. شروع می‌کنم به ورزش، درس خواندن، کتاب خواندن یا هر چیز دیگری. در این لحظه در واقع شما دارید خود را وعده می‌دهید به روزی که قرار است تداوم در انجام یک کار را آغاز کنید و این را تضمینی می‌دانید بر موفق شدن‌تان.
شاید بسیاری از شما داستان « لاکپشت و خرگوش »را شنیده باشید و به این نتیجه رسیده باشید که لاکپشت در اثر استمرار و تلاش مداوم در جهت رسیدن به خط پایان برنده شده است.
یا خیلی‌های دیگر این بیت از سعدی را شنیده‌اید که می‌گوید:
«رهرو آن نيست كه گه تند و گهي خسته رود
رهرو آنست كه آهسته و پيوسته رود»

یعنی اگر شما به اطراف خود، در ادبیات، صنعت، ورزش و هر زمینه‌ای نگاه کنید به راحتی متوجه می‌شوید که موفق‌ترین افراد کسانی هستند که در انجام کارشان تداوم داشته‌اند و همین باعث موفقیت‌شان شده.
من تداوم را انتخاب کرده‌ام چون بهترین راه برای موفقیت است.

 

پی‌نوشت: این یادداشت از دل آزادنویسی بیرون زد.

One thought on “کلمۀ سال، تداوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *