کیفیت راز محبوب شدن است.

امروز یکی از شلوغ‌ترین تعمیرگاه‌های عمرم را دیدم. به ازای هر یک نفری که می‌رفت دو نفر دیگر می‌آمدند که هر کدام بخش خاصی از ماشین‌شان درد می‌کرد. از هر دو نفری هم که می‌آمد یک نفرشان را از جایی دیگر ارجاع داده بودند به این یکی تعمیرگاه.

ما از همان اولش ماشین را می‌بردیم پیش همین مکانیک. اولش خودش بود و تنها کار می‌کرد، بعد شدند دوتا و بعد سه‌تا و امروز که رفتیم چهارتا شاگرد گرفته بود که برایش کار کنند و مشتری‌هایش هم چهار برابر آن اوایل شده بود.

 

اما چرا چنین رشدی رخ داده است؟

اولش که دیدم یک مکانیک کتاب در دست گرفته و تظاهر نمی‌کند که بر تمام احوالات ماشین آگاه است خیلی به دلم نشست. دومین چیزی که خیلی چشمم را گرفت این بود که تمیز کار می‌کرد؛ تمیز به معنای خوب کار کردن نه به معنای پاکیزگی. همۀ کارهایش را با دستگاه انجام می‌داد و با دقت عمل بالا.

مخاطب که فقط برای اثر هنری نیست. اینکه داوینچی هنرمند است را همه می‌دانند و عدۀ زیادی هم مخاطبش هستند اما خوب کار کردن هم مخاطب خودش را دارد. تقریبا نصف کسانی که ماشین‌هایشان را به صف کرده بودند مشتری‌های قدیمی بودند، نمونه‌اش خودمان.

فکر می‌کنم هر عرصه‌ای برای هر کسی جای رشد بسیاری دارد و هر کسی پا در هر مسیری بگذارد، بهترین راه برای جذب مخاطبش این است که خوب کار کند و همۀ کارها را به قول معروف طوری انجام دهد که انگار برای خواهر و مادر خودش است.

بهترین شیرینی‌سرای شهرمان بر روی جعبه‌های شیرینی‌اش زده:
کیفیت ما تبلیغ‌کنندۀ ماست.

و با اینکه الان در خانه نشسته‌ام، می‌توانم با یقین بگویم که الان یک نفر در حال خرید شیرینی است و کیفیت‌شان برای جذب مشتری خوب پاسخگو بوده است.

 

اگر می‌خواهید مرجع باشید بهترین راه داشتن کیفیت بالا است.

2 thoughts on “کیفیت راز محبوب شدن است.

  1. درسته. اصلاً می گن بهترین تبلیغ کیفته کاره. وقتی کارت خوب باشه مشتری خودش مشتری میاره. میشه تبلیغ دهان به دهان. بدون اینکه توی مرکز شهر بیلبورد زده باشی خودِ مشتری ها برات تبلیغ میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *