کینتسوگی | دلیلی برای ناامید نشدن

کینتسوگی یا کینتسوکوروی:
با معنای لغوی اتصال با طلا، هنری ژاپنی است که در آن قطعات شکسته سفال و کوزه را با ماده‌ای شامل پودر طلا به هم چسبانده و تعمیر می‌کنند.

فلسفه کینتسوگی می‌تواند به عنوان نمایشی از فلسفهٔ ژاپنی وابی-سابی (عدم کمال، پذیرا شدن کاستی) به حساب آید. ارزش‌های زیبایی‌شناسی ژاپنی به کاربرد یک شیء تاکید دارند و از این لحاظ، منطقی به نظر می‌رسد که یک شیء را پس از شکستن باز هم نگه دارند و کینتسوگی با تاکید و بزرگ کردن ترک‌ها و شکستگی‌های ظروف آنها را تعمیر کرده و باعث می‌شود که زندگی آن شیء ادامه یابد و از چرخه خدمت خارج نشود.(+)


 

فکر میکنم پی بردن به معنای حقیقی و فراتر از سطح کینتسوگی خود شیوه‌ای از زندگی است. اگر هر یک از ما به این پی ببریم که شکستگی‌هایم داریم و به جای انکار در صدد بازسازی آنها شویم، یقیناً سطح کیفی زندگی‌مان به مراتب بالاتر می‌رود.

تنها تفکر به فلسفۀ کینتسوگی می‌تواند جواب عمده‌ای از نامیدی‌های ما را بدهد. بخش زیادی از ناامیدی ما به این مربوط می‌شود که می‌خواهیم نقص نداشته باشیم، کامل باشیم و آرمانی‌ترین شیوۀ انسان بودن را مد نظر داریم و این خود سرآغاز ناامیدی است.

تنها راه رسیدن به رضایتِ خاطر کنار گذاشتن کمال‌گرایی است. پس از خود توقعات به‌جا داشته باشید تا خوب زندگی کنید.

نتیجه اخلاقی:
در زندگی کینتسوگی‌وار پیش روید تا ناامید نشوید.

2 thoughts on “کینتسوگی | دلیلی برای ناامید نشدن

  1. همون شکست ها و زمین خوردن ها تجربهاست. تجربه ای که معنا میده به اتفاقای بعدی.
    ترک هایی که با طلا پر شدن یادآور قصه هایی ان که اون ظرف گذرونده.
    همه ما هم کلی قصه حمل می کنیم. کاش کمتر بابت زمین خوردن احساس شرمندگی کنیم تا بتونیم زودتر بلند شیم و بیشتر قدم برداریم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *